AGENCJA ARTYSTYCZNA "PAPROCKA"
tel. 661 401046, tel. 697 740303
tel. 62 7861083, tel. 22 1881243
fax. 62 5903010
e-mail: biuro@paprocka.com.pl
e-mail: paprocka.koncerty@interia.pl

 

 


Galeria
 • BLENDERS
 • PECTUS
 • BAJM
 • IVAN KOMARENKO
 • PECTUS
 • EWELINA FLINTA
 • GOSIA ANDRZEJEWICZ
 • MAŁGORZATA OSTROWSKA
 • PECTUS
 • BLUE CAFE
 • SUPERPUDER
 • AFROMENTAL
 • ELEKTRYCZNE GITARY
 • KASIA KOWALSKA
 • KASIA CEREKWICKA
 • ANITA LIPNICKA
 • AGNIESZKA WŁODARCZYK
 • VARIUS MANX
Home Artyści Pop, rock, folk VARIUS MANX

VARIUS MANX

Varius Manx

To jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich zespołów. W swojej 20-letniej historii zespół był zwycięzcą wielu festiwali, wielokrotnym zdobywcą złotych i platynowych płyt. Na koncie zespołu jest również jedyna w Polsce brylantowa płyta za największą liczbę złotych i platynowych płyt. Obecną wokalistką zespołu jest Anna Józefina Lubieniecka.
Koncert Varius Manx w całości składa się z największych niezapomnianych przebojów zespołu. Po kilku latach przerwy ponownie można usłyszeć na żywo takie hity jak: Piosenka księżycowa, Zanim zrozumiesz, Zamigotał świat, Tokyo, Zabij mnie, Dom, Wstyd, Orła cień, Ruchome piaski, Najmniejsze państwo świata, Maj.

 

Zespół Varius Manx został założony dwanaście lat temu w Łodzi. Dobra passa zespołu rozpoczęła się wraz z wydaniem w 1994 płyty "Emu".  Zawarte na niej utwory "Piosenka księżycowa" oraz "Zanim zrozumiesz" stały się wielkimi przebojami zapewniającymi grupie popularność.  Następny krążek - "Elf" - powtórzył sukces poprzednika, zdobywając kolejną platynową płytę oraz trzy Fryderyki.W 1995 roku Anita Lipnicka zdecydowała się rozpocząć karierę solową. Jej miejsce zajęła Kasia Stankiewicz, sympatyczna blondynka wyłoniona z programu "Szansa na sukces". Przeboje "Orła cień" czy "Ten sen" śpiewała cała Polska... Kolejny album "End - koniec niewinności". W marcu 2000 roku, na dziesięciolecie działalności, Varius Manx wydał album "Najlepsze z dobrych" podsumowujący ich dotychczasową karierę. Rok później, miejsce Kasi zajęła Monika Kuszyńska. Pierwsza płyta nagrana wspólnie z nową wokalistką przynosi nowe przeboje: "Maj" i "Jestem tobą". SPAV, w maju 2002 roku, przyznał także zespołowi Varius Manx "Brylantowš Płytę" za największą liczbę złotych i platynowych, które zespół osiagnął w latach 1991-2001. Płytę tę Varius Manx odebrał podczas święta ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Ósma produkcja tejże grupy, albumu "Eno" zawiera hit "Moje Eldorado". Zespół wyśpiewał nim sobie Grand Prix Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.
Na 15-lecie istnienia zespół przygotował nową płytę, której tytuł zgodnie z tradycją będzie trzyliterowy i rozpoczynający się na literę "E"- tym razem "EMI". Materiał powstawał w studiu S4 w Warszawie oraz w łódzkim studiu Aurolac. Do pracy nad nim zaproszono m.in. aranżera Wojtka Lemańskiego (twórcę muzyki do filmu "Edi" w reżyserii P. Trzaskalskiego) i znanego rapera Reda. Na krążku usłyszymy orkiestrę symfoniczną pod kierownictwem Mirosława Błaszczyka, a oprócz śpiewającej Moniki Kuszyńskiej (która zadebiutowała w roli autorki tekstów) swoje umiejętności wokalne zaprezentował Robert Janson. Dzięki tym wszystkim zabiegom krążek zyskał bardzo bogatą i różnorodną aranżację. Premiera płyty, zawierającej 12 utworów (również w języku angielskim i francuskim) odbyła się 28 maja 2004 roku podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Piosenka "Pamiętaj mnie" to tyłu pierwszego singla promującego album. Drugim singlem jest "Stay in my heart". W utworze oprócz wokalistki - Moniki Kuszyńskiej, śpiewającej po angielsku możemy usłyszeć rap francuski w wykonaniu Reda.
2005 rok, to premiera piosenki BEZIMIENNA. Jay Baumgardner, znany amerykański producent - twórca sukcesu m.in. zespołu Evanescence, po wysłuchaniu utworu "Bezimienna", wyraził zainteresowanie piosenką i przystał na propozycję mixu utworu. Piosenka została zgrana w jego studio NRG Hollywood California. Mastering został zrobiony w Nowym Jorku przez Gene Paul w DB PLUS. Na odpowiedź z Los Angeles Varius Manx czekał bardzo długo, właściwie już stracił nadzieję, ale w ostatnim momencie przyszła zgoda od Jay Baumgardnera, że można przyjeżdżać do Hollywood do jego studia, gdyż piosenka bardzo mu się podoba. W NRG nagrywały największe amerykańskie gwiazdy m.in. Linkin Park, No Doubt, Avril Lavigne, Offspring, Limp Bizkit, Ice Cube, Tracy Chapman. Przy sesji obecny był również producent światowego koncernu muzycznego, któremu bardzo spodobała się muzyka Varius Manx i głos Moniki Kuszyńskiej. Paweł Marciniak, który realizował nagranie piosenki w Polsce (Aurolac Studio), był również obecny podczas mixu w NRG (więcej zdjęć w galerii). Varius Manx z piosenką "Bezimienna" został wyróżniony w konkursie Premier przez festiwalowe jury podczas 42. KFPP w Opolu. Utwór przez wiele miesięcy gościł na listach przebojów w całym kraju.
Kolejny rok zapowiadał się bardzo pracowicie. Od początku 2006 roku trwały przygotowania do projektu Varius Manx Symfonicznie. 8. kwietnia w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, Varius Manx wystąpił z koncertem akustycznym z największymi przebojami. Zespołowi towarzyszyła Orkiestra Smyczkowa muzyków Filharmonii Łódzkiej. Aranżację na smyki przygotował Wojciech Lemański - twórca muzyki m.in. do filmu "EDI". W koncercie tym udział wzięło aż 32. muzyków. Największe przeboje Varius Manx w wersji akustycznej z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej: Jestem Twoją Afryką, Wstyd, Jestem Tobą, Piosenka księżycowa, Pamiętaj mnie, Bezimienna, Pocałuj noc, Mówią mi, Happy People, Ten sen, Moje Eldorado, Orła cień, Zanim zrozumiesz. Zupełnie inna formuła koncertu bardzo spodobała się Zespołowi. Koncert został zarejestrowany i wkrótce miał się ukazać na płycie.
Jednocześnie zbierany był materiał na płytę DVD, która miała ukazać dorobek Varius Manx od początku zespołu aż po ostatnie wydarzenia z udziałem Moniki Kuszyńskiej. Prowadzone były także rozmowy na temat reedycji pierwszych albumów Varius Manx, które od kilku lat były niedostępne w sprzedaży: THE BEGINNING, THE NEW SHAPE.
Nic nie zapowiadało, iż ta dobra passa Varius Manx zostanie brutalnie przerwana. 28 maja 2006 roku Monika Kuszyńska i Robert Janson ulegli poważnemu wypadkowi samochodowemu. W niedzielę rano, gdy Zespół wracał z sobotniego koncertu w Miliczu, samochód prowadzony przez Roberta wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Stan obojga był bardzo ciężki.
Wszystkie plany artystyczne zostały przesunięte w czasie.

Jesienią 2006 roku ukazała się długa przygotowywana płyta DVD. Materiału zebrało się tak dużo, że z żalem trzeba było wiele pominąć. Staraliśmy się, aby na DVD znalazły się materiały, które będą niewątpliwą gratką dla fanów, a które zostały znalezione w różnych archiwach, w tym domowych. Chronologicznie zawartość DVD obejmuje materiały od The Beginning aż po koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej który odbył się 8 kwietnia 2006 roku. Na pierwsze w historii DVD Varius Manx, jednego z najpopularniejszych i najlepszych polskich zespołów pop-rockowych, trafiły utwory z udziałem trzech znakomitych wokalistek: Anity Lipnickiej, Kasi Stankiewicz i Moniki Kuszyńskiej. Można usłyszeć największe przeboje grupy zarejestrowane m.in. podczas występów w studio TVP w Krakowie i Łodzi z udziałem publiczności. Zanim zrozumiesz w wykonaniu Anity Lipnickiej (Sopot 1994 - Grand Prix i nagroda dziennikarzy) jak i Moje Eldorado z udziałem Moniki Kuszyńskiej (Karlsham 2002 - Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich) połączone zostały z wręczeniem zespołowi nagród na wspomnianych festiwalach. Na DVD można zobaczyć widowiskowe wykonania takich przebojów jak Piosenka Księżycowa, Zanim rozumiesz, Orła cień, Ruchome piaski, Maj, Moje Eldorado i wiele innych. Wśród bonusów znajdą się m.in. wideoklipy zespołu.W grudniu 2006 roku ukazał się długo oczekiwany album koncertowy TYLE SIŁY MAM, który stanowił zapis koncertu z 8. kwietnia 2006 ze studia im. Agnieszki Osieckiej.

Cztery lata po wypadku, po wielu długich i trudnych rozmowach zespół postanawia przywrócić do życia markę Varius Manx.

Na początku 2010 roku do zespołu dołącza Anna Józefina Lubieniecka. Anna Józefina urodziła się 18 marca 1988r w Kielcach, gdzie w wieku 11 lat rozpoczęła naukę śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury. W styczniu 2005 została laureatką programu "Szansa na Sukces", w którym zaśpiewała piosenkę zespołu Wilki. W 2007 roku śpiewając piosenkę "Eli lama sabachtani" wygrała finał "Szansy na sukces" oraz Konkurs Debiutów podczas KFPP w Opolu. W latach 2004-2005 współpracowała z Januszem Józefowiczem i Januszem Stokłosą w warszawskim Teatrze Studio Buffo. Następnie zaczęła uczyć się śpiewu pod opieką Elżbiety Zapendowskiej. Od maja 2007 do lutego 2010 występowała w zespole Piotra Rubika jako solistka.

 
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości