AGENCJA ARTYSTYCZNA "PAPROCKA"
tel. 661 401046, tel. 697 740303
tel. 62 7861083, tel. 22 1881243
fax. 62 5903010
e-mail: biuro@paprocka.com.pl
e-mail: paprocka.koncerty@interia.pl

 

 


Galeria
 • SUPERPUDER
 • KASIA CEREKWICKA
 • RENI JUSIS
 • GOSIA ANDRZEJEWICZ
 • EWELINA FLINTA
 • PECTUS
 • BLUE CAFE
 • AGNIESZKA WŁODARCZYK
 • MAŁGORZATA OSTROWSKA
 • ANITA LIPNICKA
 • BLENDERS
 • DAREK NOWICKI
 • PECTUS
 • ELEKTRYCZNE GITARY
 • PECTUS
 • PECTUS
 • IVAN KOMARENKO
 • AFROMENTAL
Home Artyści Pop, rock, folk Kayah

Kayah


Kayah zadebiutowała w drugiej połowie lat 80., współpracując z formacjami reggae Rastar i Zgoda. W 1985 roku uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz. Trzy lata później na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham zaśpiewała piosenkę "Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem", za którą otrzymała nagrodę specjalną tej imprezy. W tym samym roku ukazał się solowy album artystki, "Kayah". Specyficzny klimat panujący wtedy w polskim showbiznesie spowolnił nieco jej karierę, dlatego też lata 1988-1994 stanowiły dla Kayah okres wzmożonej pracy u boku innych muzyków - do współpracy zaprosili ją między innymi Stanisław Soyka, Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski, zespół De Mono. W 1995 roku na rynku ukazała się płyta "Kamień", w nagraniu której udział wzięli między innymi Krzysztof Pszona, Filip Sojka, Jose Tores, Artur Affek, Krzysztof Herdzin i Marek Podkowa. Longplay został świetnie przyjęty zarówno przez krytyków i tzw. branżę, jak i przez publiczność. Autorka pisząc i nagrywając materiał udowodniła, że ma jasną wizję tego, co chce osiągnąć i dzięki temu jej utwory fascynowały stylistyczną konsekwencją i pomysłowymi rozwiązaniami. Rok 1996 to czas zasłużonego triumfu: Kayah została uhonorowana prestiżową nagrodą "Fryderyka" dla najlepszej polskiej wokalistki oraz tytułem Indywidualności Roku, przyznanym przez Telewizję Polską. Swoją pozycję na rynku artystka umocniła trzecim krążkiem, "Zebra" wydanym w 1997 roku. Promowana teledyskami do piosenek "Supermenka" oraz "Na językach", płyta szybko zyskała status "platyny". W tym czasie wokalistka zdobyła cztery kolejne "Fryderyki" i otrzymała propozycję prowadzenie własnego programu w telewizji. Rok później Kayah zdecydowała się na współpracę z Goranem Bregoviciem. Dzieło "Kayah i Bregović" okazało się ogromnym sukcesem wokalistki i do połowy 2000 roku znalazło ponad 600 tysięcy nabywców. Album otrzymał Fryderyka jako najlepszy w 1999 roku, teledysk "Prawy do lewego" został Teledyskiem Roku, a Kayah dostała Fryderyka '99 w kategorii Wokalistka Roku. Potwierdzeniem popularności albumu był wrześniowy koncert Kayah i Gorana, na który przyszło się bawić ponad 60 tysięcy osób. Powodzenie płyty w Polsce skłoniło do zaprezentowania jej w dziewięciu innych krajach europejskich, m.in. we Włoszech.
Wydany w 2000 roku album "Jaka ja Kayah" stanowił kolejny artystyczny i komercyjny sukces. We wrześniu 2002 Kayah nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim utwór "Dobry potwór nie jest zły" który promuję płytę "Poczytaj mi Tato 2". Kolejny album Kayah - "Stereo Typ" ukazał się 22 sierpnia 2003 roku. Płyta to swoisty pamiętnik z ostatnich przeżyć artystki, jak również powrót do własnych muzycznych korzeni. Pierwszym singlem promujący płytę była piosenka "Testosteron". W maju 2005 roku artystka zaprezentowała album "The Best & The Rest" - podsumowanie dekady solowej kariery Kayah. Płyta to także pożegnanie z dotychczasową wytwórnią BMG, gdyż Kayah postanowiła nagrywać dla własnej firmy Kayax. Na to dwupłytowe wydawnictwo składają się zarówno utwory dobrze znane (album "The Best", 16 piosenek, w tym takie przeboje, jak: "Testosteron", "JakaJaKayah", "Supermenka", "Na językach", "Fleciki") oraz te mniej popularne, a także nowe wersje (część "The Rest", zawierająca 14 nagrań). Nie zabrakło słynnych duetów Kayah - dominują te z przebojowej współpracy z Goranem Bregoviciem, ale są także "Embarcacao" nagrany z Cesarią Evorą, "Prócz Ciebie nic" śpiewany z Krzysztofem Kiljańskim, "Uwierz to nie ja" z Urszulą, "Hit" z Michałem Urbaniakiem i Rejsem oraz "Amen" (Vera Bila, Chico i Gipsy Kings). Na promocyjnym singlu ukazała się nowa kompozycja "Jutro rano", zrealizowana z gościnnym udziałem Smolika.
28 listopada 2006 roku w Łodzi odbył się pierwszy Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej koncert z cyklu "MTV Unplugged". Gwiazdą wieczoru była właśnie Kayah, która w towarzystwie kilku uznanych gości wykonała 16 utworów, w tym swoje największe przeboje. Płyta "MTV Unplugged", zapisem tamtego wieczoru, ukazała się w marcu 2007 roku. Wśród specjalnych gości pojawili się między innymi Anna Maria Jopek, kwartet smyczkowy 4-te, kubański perkusjonista Ariel Silva Valdes oraz kubańska wokalistka Omniris Casuso Valdes. 
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości